středa 15. dubna 2009

Zpráva o globálním oteplování

(Zdravíme pana prezidenta)

Zkrácená zpráva o létu v dubnu:


Od 31.3. nespadla ani kapka.
Od 1.4. je nejvyšší denní teplota přes 20°C, zatím nejvyšší dosažená teplota je 26,8°C a ve fóliáku 38,6°C. Takže z ředkviček asi nic nebude.
Semínka vysetá na pole 1.4., kde není možnost závlahy, vůbec neklíčí, což není normální. Nevím co budeme ukazovat těm fotografům z Prague Post, kteří snad ještě neopustili tu myšlenku, že chtějí přijet. Možná jim úterní bedýnky budou stačit (varujeme všechny, kteří si objednají na úterý 21.4, že se při vyzvedávání mohou stát objektem fotografů!).

Tohle počasí prostě není k přežití, máme všichni takové divné chřipky, rýmy a bolení v krku. Jirka Šmerák, jehož víno bude zmíněno na konci dnešního příspěvku, dnes volal a říkal, že dle jeho záznamů je letošní vegetace napřed o 4 týdny!! Réva na teplé jižní moravě už má až pět listů!! A to je do zmrzlých ještě celý měsíc.

Standa při západu slunce a stále v práci:-((


I přes to, že je takové počasí a půda je úplně zpečená, tak se snažíme pokračovat ve výsadbě stromků v našem úžasném permakulturním sadu starých odrůd, na který nedostaneme ani korunu dotací, protože se někdo na ministerstvu zemědělství rozhodl, že extenzivní sady si nezaslouží podporu a nikdo z ministerstva životního prostředí jim nevysvětlil, že to je jinak.Ještě než začala vedra, jsme stihli i nějakou kulturu. Kdo pozná hudební skupinu dostane salát zdarma:-)) Všimněte si nádherně klenuté stáje velikosti fotbalového hřiště. Bohužel není naše a je až kousek za Čáslaví.Malá pomocnice už se učí tahat konev. První slovo, které řekla byla dýně (no až po máma a táta). Teď jí je necelých 20 měsíců a už umí i žížala, chro, hudydy (krocan:-), motýl, a rozlišuje ovečku (be), kozu (mé), krávu (bů) a nově přidala jelena, taky už umí myš, sova, baf a pes střídá, a kůň je samozřejmostí. Podotýkám, že my na dvoře máme pouze pipi a kač, takže z domova to nemá;-) Bohužel terminologie rostlinná se omezuje na kytí a abiči (jablíčko).


A opět jsme u toho, že nejen prací živ je člověk, byť to na jaře tak nevypadá. Ve Zhoři už mají cibuli v zemi a my se ještě plahočíme. Ale stihli jsme si minulý víkend odskočit na jednu ze série našich soukromých (slepých) degustací, které pořádáme společně s přáteli v Kutné Hoře (vždycky řešíme, kdo bude řídit nazpět). Tentokrát byl na programu Sauvignon, na přístě je naplánován Zweigeltrebe a navíc ještě jedeme ke Špalkům na návštěvu sklepa. Jirkův Sauvignon, který byl mým příspěvkem, se umístil na pouhém druhém místě (to jsem byla trochu zklamaná, já to tam nesla jako jistého vítěze:-) a to vinou mého vlastního hlasu. Ale to je možné jen proto, že sčítáme bodové hodnocení za první, druhé i třetí místo! Alespoň jsme si napravili reputaci - minule jsme projeli Standovou kójí pod kutnohorskou vinotékou, kde má víno už mnoho let - no a podle toho to vypadalo (ale je fakt, že trochu oxidace, myšiny a acetonu ještě nikdy nikoho nezabilo:-))))

Mějte se krásně
Diana a spol.

Žádné komentáře:

Okomentovat