středa 9. února 2011

Ze dvora - kačeny a kočeny

nevím jak to ostatní dělají, ale mne se prostě nedaří vyfotit detailní záběry našich indických běžců. protože už začínáme brát záznamy na jarní líhnutí, tak jsem chtěla udělat profilový příspěvek rodičům ... Je pravda, že foťák už delší dobu nemůžu najít, tak fotím jen na mobil a tak pořádný zoom prostě neudělám.

Tak to zkusím i takto na dálku.Nejkrásnější kačenky jsou Hnědka a Hnědule, které nejsou skoro ani vidět (uprostřed a vlevo vzadu). Mají nádhernou typickou kresbu (i zobáku a nohou) a výborné držení těla. To Bělka (v pravo vzadu), Světlana (druhá zleva) a Stříbra (první z leva) nám trochu přidělaly starosti jak zesvětlaly. Jinak v typu jsou krásné, ale Bělka je na hranici vyloučení z divokého zbarvení, kvůli bílé pod zobákem (v Anglii nepřípustné, u nás nevím). Světlana je pěkná, ale trochu svělejší. A Stříbře se udělaly na bocích pod ocasem stříbrné plotny. Naštěstí všechny zachovávají typickou divokou kresbu i znaky a zbarvení zobáku a nohou.

Kačeři jsou na tom podobně - Slepýš (zády) po přeléčení infekce očí opět trochu vidí a paradoxně (nebo taky typicky a naschvál) je v barevném rázu nejlepší. Má nejvybarvenější náprsenku i nádherně vyvinuté perlení zad a boků. Kvůli jeho hendikapu mu asi necháme jenom Světlanu, která se od něj beztak nehne. Tlusťoch (vpravo) se nám v karanténě hodně zakulatil a už připomíná spíš kachnu divokou - doufáme, že to vyběhá. Jinak je moc pěkný, jen mu přes zimu vybledla náprsenka. Taky mu pořádně dává zabrat Mlaďoch (uprostřed), který má nejdelší krk a je zdaleka nejdrzejší. Ten půjde do chovného kmenu z hnědýma holkama. Sám má kresbu docela pěknou, jen čekám jak se mu vyvine náprsenka (trochu se bojím jemné bílé kresby, která je tam naznačená) - jejich mladé bychom si rádi vybrali na podzimní až jarní výstavy na ohodnocení. (Já teda osobně moc věřím i Slepýšovi a Světlaně, myslím, že z jejich spojení by mohli být pěkní v typu i barvě - byď trochu světlejší).No snad jsem to nepřehnala:-) Pro většinu běžných chovatelů je asi nejdůležitější úplně něco jiného - a to je jejich schopnost sežrat cokoliv živé (nejen slimáky). To se jim v tomhle ročním období moc nedaří, ale statečně to zkouší a hledají a slupnou cokoliv. Taky jsou strašně hluční:-))Ale asi to nebude kvůli strachu z kachen, proč se kočky odebraly na střechu přístavku a tam se nahřívaly. A samozřejmě se stihly poškádlit.A tady ukázka z dalšího chovného programu - pižmovka domácí - omladina, uprostřed máma kachna a vpravo vzadu budoucí otec klanu z jiného chovu. V současnosti doprodáváme kačery (kačenky už jsou všechny zamluvené a další musejí dorůst) a snažíme se vyhnout tomu, abychom je museli zabíjet (k malé radosti našich zákazníků, kteří se na ně už moc těší).
Ale většina z nich je tak pěkná, že by jich na pekáč byla škoda.

Žádné komentáře:

Okomentovat